I år skal der ske noget nyt! 

Har du det også sådan, at i år skal der bare ske noget nyt? Efter al for lang tid med restriktioner og hjemmearbejde trænger vi alle sammen til nye oplevelser, nye hobbyer og nye bekendtskaber. Og hvem siger, at vi ikke kan opsøge noget nye fællesskaber under nedlukningen? Det skal bare foregå under lidt andre former, end vi har været vant til.

Der er masser af fællesskaber online

Uanset hvilke interesser du har, kan du altid finde grupper af ligesindede på nettet. Hvis der ikke allerede findes en gruppe, som mødes online og øver sig på de fedeste riffs på jazz guitar, eller udveksler tips til reparation af gamle biler, så skab selv gruppen. Reklamér på Facebook eller Instagram og saml både dine gamle venner og helt nye bekendtskaber om jeres fælles interesser.

Selvom vi selvfølgelig har brug for at mødes med venner og familie ude i den virkelige verden, kan onlinefællesskaber hjælpe os godt på vej til at modvirke ensomhed og tristhed i en isoleret hverdag. Særligt mulighederne for at se hinanden på kamera, mens vi for eksempel spiser sammen, drikker kaffe sammen eller dyrker vores fælles hobby, kan være med til at give en følelse af at være sammen, selvom vi skal holde afstand.

Afprøv en helt ny hobby

Det kan også være, at det er i år, at du skal afprøve en helt ny hobby. Hvis du altid har drømt om at lære at hækle, strikke eller bage, så er det bare at gå i gang. Også hér kan du nå langt på internettet. Der er masser af videoer og opskrifter til både nybegyndere og øvede, og du kan hurtigt finde både instruksionsvideoer til at opsætte masker samt opskrifter på de sødeste hæklede dyr eller strikkede vanter.

Hvis du kaster dig over bagningen, er der også udfordringer både for begyndere og mere øvede bagere. Du kan let finde frem til de største og mest komplicerede lagkager med cremer og mousser, eller du kan starte med mere simple lækkerier. Find for eksempel en lækker hindbærmuffins opskrift eller din yndlings bradepandekage.

Bagning er sjovt og hyggeligt for hele familien, og der er masser af læring for børnene i hjemmeskolen. Prøv for eksempel at gange opskriften op eller halvér den. Oversæt den til engelsk eller find en amerikansk opskrift og regn de amerikanske mål om til danske. Der er masser af udfordringer at gå i gang med.   

Uanset hvad du kaster dig over, mens du holder social afstand, er det vigtigste, at du holder et positivt fokus. Find den hobby og de aktiviteter, som giver dig ny energi og får tiden til at flyve afsted. Så kommer du lettere igennem den svær tid med humøret i behold.

27 thoughts on “I år skal der ske noget nyt! 

  1. Pingback: whatismyip
  2. Pingback: superkaya88
  3. Pingback: find sez
  4. Pingback: 다시보기
  5. Pingback: bonanza178

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *